Léto s Ladoborci aneb Slunce, Seno, Karanténa

Čvn 28, 2020 | Blog

UPDATE 11. října 2020 – film z letní cesty již máme hotový, další info na konci článku.

Rok 2020 s námi zatím pořádně zametá. Původním plánem na letošní léto bylo vyrazit na dlouhou cestu okolo Černého moře, poznat místní kulturu a natočit dokumentární seriál o životě lidí v tamějších oblastech. V únoru jsme se proto vydali do Moldavska, odkud vznikl pilotní díl zamýšlené dokumentární série. Na obrázku níže můžete spatřit původní trasu na léto 2020.

Původní letní trasa

Projekt jsme plánovali více než rok, dávali jsme do něj opravdu hodně – komunikovali jsme s potenciálními sponzory projektu, vymýšleli, čím by celý seriál mohl být pro diváka zajímavým, ale hlavně – pilovali jsme dopravní prostředek, který nás měl na celé cestě doprovázet. Ale o tom v dalším odstavci.

Kdo jsou Ladoborci?

Jsme tři přátelé z Vysočiny, kteří si společně koupili Ladu VAZ 2105 (ročník 1984) a rozhodli se s ní procestovat svět. S vůbec první ideou přišel ještě na konci roku 2018 Radek (ten v popředí na fotce níže), tehdy však šlo „jen“ o nápad dojet autem do Íránu. A jelikož jsme všichni zvídavými fanoušky zemí bývalého Sovětského svazu, rozhodli jsme se perský výlet trošku obohatit a výsledkem byla klikatá čára na mapě, sloužící jako hrubá trasa plánovaného tříměsíčního výletu.

Ladoborci

Plánování bylo samozřejmě trošku složitější než jen malování po mapě. Stálo nás spoustu společných večerů, během kterých jsme vznikajícímu projektu dávali nějaký koncept. Rozhodli jsme se, že i přesto, že cestu podnikneme vozidlem, které pomalu můžeme prohlásit za veterána, se nechceme podobat ostatním projektům, které se soustředí převážně na dopravní prostředek a ne tolik na prostředí, kterým projíždějí. Ladu jsme si ostatně pořídili kvůli sovětským silnicím, které nás na cestě měly čekat a na které Lada patří.

Název projektu nám zpočátku dělal trochu problémy. Co si vzpomínám, tak jsme měli na stole tituly od klišé znějícího „Ladou napříč kulturami“, až po bizarnosti typu „Etnický žiguláš“. Termín Ladoborci nám přišel na mysl poměrně nenásilně a po chvíli přemítání se nám i zalíbil. Pro tři borce s Ladou byl až univerzální. Konkrétní cesta na východ proto dostala ještě podtitul „Tentokrát na východě“, jelikož pod značkou Ladoborci bychom do budoucna mohli podniknout ještě další cesty. A to se nám nakonec vyplatilo.

Jak dopadne léto 2020?

Již při únorovém výletu do Moldavska jsme měli v povědomí, že se světem začíná šířit jakýsi koronavirus. Byla to nová věc, které v té době ještě nikdo nekladl přílišný důraz. Léto bylo v nedohlednu a plány tak pokračovaly dále. Vše se však změnilo v polovině března, kdy byly uvalovány první karantény a s cestováním to začalo jít z kopce.

Stále tu byla malá naděje, že by se do června (kdy jsme měli v plánu vyrazit) situace uklidnila, následující týdny nás však vyvedly z omylu. Došlo k uzavírání hranic, masivnímu šíření viru v Íránu – pomyslném cíli naší cesty – a překotnému chaosu v informacích o nastalé situaci. Řekl bych, že definitivní tečkou za krachem letních plánů bylo uzavření ruských hranic – a bez návštěvy největšího státu světa jsme se fakt obejít nechtěli.

Léto s Ladoborci

A co teď? Cesta na východ nám již nějakou dobu byla symbolem pro léto, a teď tedy všechno padne? Zlý sen… Časem jsme se smířili s tím, že do zahraničí se letos jen tak nepodíváme, zároveň jsme se však nechtěli vzdát dobrodružství, na které jsme se tak těšili. A proto se logickým řešením stal alternativní plán, který by (do určité míry) naplnil naše očekávání. Byl proveditelný a svou podstatou obešel i zákeřný koronavirus.

Slunce, Seno, Karanténa

Uzavřel se nám svět, ale zůstala nám naše rodná země – a právě ta bude cílem našeho letního putování. Spousta Čechů sice procestovala téměř všechna světová zákoutí, přitom ale pozapomněla na krajinu, která je jim nejbližší – ta česká. Podstoupíme tedy trochu introspekce a projedeme křížem krážem celé Česko a Slovensko. A co víc, z cesty přivezeme dokumentární film, ve kterém představíme zajímavá či méně známá místa, které naše (a sousední) země skrývá. Věděli jste třeba, že se v Česku nachází poušť?

slunce seno karantena 1

Vyrážíme již 3. července a zároveň se těšíme i strachujeme. Natočit zajímavý dokument o Československu je paradoxně ambicióznější než dokumentární seriál o zemích kolem Černého moře. Ruské či arménské reálie českého diváka zaujmou snadno, ale film o zemi, ve které žije celý život? To dá větší práci. Žádná jazyková bariéra, žádná změna prostředí… I přesto však doufáme, že najdeme něco, u čeho by si český divák mohl říct „A tohle je jako u nás?“

Léto nás tedy překvapilo a my se z něj budeme snažit vytřískat maximum. Naše putování můžete sledovat na Instagramu, Facebooku a také na nově vzniklých webových stránkách. Audiovizuální příspěvky poté sledujte na YouTube, kde naleznete např. krátké promo na letní cestu. Velká cesta okolo Černého moře se zatím přesouvá na léto 2021, kdy věříme, že situace již bude únosnější. Držte nám palce!

EDIT – letní cestu máme již nějaký ten měsíc za sebou. Místa, která nás po cestách Českem zaujala nejvíce, jsem představil v článku zde. Z cesty máme hotový i film, s nímž se však v poslední době pojilo dost smůly. Jelikož se probíhající pandemie v létě trošku zmírnila, plánovali jsme velkolepou premiéru s úvodní přednáškou, měli jsme už dokonce zajištěný prostor k promítání a těšili se, že našemu snímku dopřejeme zasloužené promo… ale bohužel. Situace se nám vrací zpět a vypadá to, že bude ještě hůř. Film Slunce, Seno, Karanténa si tedy odbyl online premiéru na YouTube, jinak to v současnosti nepůjde. Máme z něj nicméně radost a také z toho, že jsme na letošní léto nezanevřeli a rozhodli se tuto tuzemskou alternativu podniknout. Snímek si tak můžete užít níže.

Další příspěvky