Prázdninové Česko pětkrát jinak

Srp 31, 2020 | Blog

V čase omezených možností cestování skrze nejrůznější zákoutí celého světa se nabízí příležitost objevit zemi nejbližší – Česko. Osobně patřím do té kategorie lidí, kteří místo shlédnutí krás jižní Moravy raději přelétnou půlku světa, aby mohli prozkoumat přírodní úkazy střední Asie. V roce 2020 se však nic takového konat nebude, a proto se pro mě Česko stalo turistickou atrakcí č. 1.

Na druhou stranu nejsem člověk, pro kterého by Česko symbolizoval Karlštejn, Hluboká či Český Krumlov. Ostatně i v zahraničí vyhledávám spíše méně známá (a o to více zajímavá) místa, která nebudou překypovat nadšenými selfie turisty s batohy plnými řízků v alobalu.

Objevit Česko v jeho plné kráse se mi poštěstilo v rámci projektu Ladoborci – Slunce, Seno, Karanténa, který jsem již představil zde. A skutečně, naše země není jen přehlídkou velkých měst a horských středisek. Níže jsem vytipoval pět míst, která zapadají do mé filozofie cestování – poznávat méně známá a zajímavá místa.

Čapská palice

Tento kousek přírody zdobí Kokořínsko, chráněnou krajinnou oblast na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Palice, která je takovým neobvyklým skalním výrůstkem, se nachází ukryta hluboko v lesích, lze se k ní tedy dostat pouze pěšky. Nejlepší cesta vede z malé vísky jménem Pavličky, ze které je to asi tříkilometrová procházka.

Prázdninové Česko - Čapská Palice

Samotné nacházení Čapské palice bylo jednou velkou improvizací, v oblasti CHKO se nenachází zrovna nejlepší signál a na mobilní mapy se tak nevyplatí spoléhat. Odměnou za bloudění Kokořínskem jsou ale lesy plné borůvek, příjemného ticha a čerstvého vzduchu. No, a samotné skalní výhledy už lze náležitě ocenit jen vlastní zkušeností.

Novinský viadukt v Kryštofově údolí

Viadukt je další atrakcí, kterou může severní Česko nabídnout, a na rozdíl od Čapské palice ji jen tak nepřehlédnete. Nachází se ve vesnici Novina, která je součástí zmíněné obce Kryštofovo údolí. Osobně jsem zde měl pocit, jako bych byl na konci světa. Pobyt mezi vysokými sloupy mi zpestřoval letní větřík, příjemné šumění lesů a pohled na dřevěné chaloupky, které jsou součástí vesnice. Opravdová letní romantika.

Prázdninové Česko - Novinský viadukt v Kryštofově údolí

Kamenný viadukt každodenně slouží jako železniční most, je součástí tratě Liberec – Česká Lípa. Stojí zde již od roku 1900, funguje tak tedy téměř 120 let.

Zatopený most v přehradě Jesenice

Tento kousek se zajímavou historií na mapě najdete na samém západě země, kde Česko hraničí s Německem. Zatopený most se nachází ve Vodní nádrži Jesenice, která leží na řece Odravě. V padesátých letech spojoval části obce Všeboř, v roce 1961 však byla vybudována přehrada, kvůli které byl provoz mostu ukončen a obec Všeboř byla rozdělena na dvě menší části.

Prázdninové Česko - Zatopený most v Jesenické přehradě

Vrchní část mostu však stále čouhá z přehrady a je tak unikátní podívanou, kterou Česko nabízí. Hladina vody navíc bývá čas od času snížena (např. kvůli opravě břehů) a v takových chvílích je most vidět celý a je dokonce možné se po něm projít.

Hrad Hasištejn

Na samotném Hasištejnu asi není nic tak zajímavého, rozhodl jsem se jej na tento seznam dát z toho důvodu, že poskytuje zajímavé kontrasty. Nachází se na severozápadě, kde Česko vrásní Krušné hory, nedaleko obce se zajímavým názvem Místo. Součástí hradu je také rozhledna, která poskytuje výhled, který je vidět na fotce níže.

Prázdninové Česko - Hrad Hasištejn

Nedaleko Hasištejnu, v místní části Prunéřov, která je součástí města Kadaň, se nachází největší tepelná elektrárna, kterou se Česko může pochlubit. Strategicky umístěný komplex využívá uhlí z nedaleké Mostecké pánve, patří tak k jednomu z největších producentů znečištění ovzduší u nás. Mě tento kontrast zkrátka přišel zajímavý – několik století starý hrad a vedle něj tepelný gigant. To nevymyslíte.

Písečný přesyp u Vlkova

Poslední zajímavost, kterou jsem na tento seznam přidal, je poměrně vzácná – pouštěmi totiž Česko tolik neoplývá. V rámci letního putování jsem navštívil tu, která se nachází na Třeboňsku. Díky své unikátnosti se před více než padesáti lety stala přírodní rezervací. Samotná poušť je docela malá, rozlohou lehce přesahuje 400 metrů čtverečních.

Prázdninové Česko - Písečný přesyp u Vlkova

Klima a prostředí pouště s sebou přirozeně nese výskyt rostlin, které jinde neuvidíte (jejich názvy po mě ale nechtějte). Do prostoru přírodní rezervace by měl být vstup zakázán, na místě jej však nikdo z přítomných nerespektoval. Lidé zkrátka chtějí zakusit něco jiného. Jako takový exotický simulátor tedy poušť slouží dobře a nedaleké rybníky ji vhodně doplňují.

Česko je země, ve které si každý dokáže přijít na své (snad kromě milovníků moře a palem). Ať už hledáte profláklé lokality či opuštěné cínové doly (ano, i takový se u nás nachází), naleznete. Pokud byste se chtěli pro svůj další výlet inspirovat, určitě sledujte naše sociální sítě zde a zde a určitě nezapomeňte na YouTube kanál, kde se zanedlouho objeví letní dokument, který jsme z cesty s Ladoborci přivezli. Díky za přečtení!

Další příspěvky